Kompresinės tamprės – sveikatai ir grožiui skirti modeliai

Kompresinės tamprės – sveikatai ir grožiui skirti modeliai

Jeigu daug bėgiojate ar kilnojate sunkumus treniruočių metu, o galbūt dėl profesinės veiklos jums tenka ilgai stovėti, tuomet jūsų kojų kraujagyslės patiria didesnę apkrovą. Tam, kad sumažintumėte riziką susirgti venų varikoze, gydytojas jums gali parekomenduot įsigyti kompresines tampres. Pasiaiškinkime, kokie tai modeliai ir kaip tinkamai šį rūbą išsirinkti.


Kaip tai veikia?


Kompresine apranga vadinama ta, kuri suspaudžia tam tikrą kūno vietą. Pavadinimas yra sietinas su žodžiu „kompresija“, tai yra, suspaudimas, spaudimas.
Dar mokykloje besimokydami anatomiją sužinojote, kad žmogaus kraujotakos sistema yra uždara. Taip ji vadinama todėl, kad kraujas, tekantis arterijomis, nesusimaišo su venomis tekančiu krauju. Venomis kraujas pasiekia širdį, šiose kraujagyslėse nėra tokio slėgio kaip arterijose, todėl ir venų sienelės yra kur kas plonesnės.
Tam, kad kraujas tekėtų venomis į viršų, jam reikia įveikti traukos jėgą. Tam pasitarnauja vožtuvų sistema. Su kiekvienu širdies dūžiu vožtuvai praleidžia tam tikrą kiekį kraujo, neleisdami jam užsibūti apačioje.
Visgi, esant didelei apkrovai (pavyzdžiui, jeigu žmogus kasdien praleidžia daug laiko stovėdamas), vožtuvai nustoja atlikti savo tiesiogines funkcijas. Dėl šios priežasties kraujas dažniau užsilaiko apatinėse sistemos dalyse,  plonos kraujagyslių sienelės išsitempia, venos praranda savo formą, o tai dar labiau pažeidžia kraujotakos sistemos funkcionavimą.


Kam galima ir būtina jas vilkėti?


Taigi, moteriškos kompresinės tamprės – tai medicininės paskirties apranga, todėl jų dėvėti kasdien negalima. Yra keletas požymių, rodančių, jog ši apranga yra būtina ir nepakeičiama.
Savaime aišku, kad sportinės kompresinės tamprės sukurtos specialiai sporto veikloms. Tokią aprangą dėvėti gali profesionalūs sportininkai, kurie kasdien keletą valandų praleidžia treniruodamiesi ir užsiėmimų metu patiria dideles fizines apkrovas. Ši apranga padės ir merginoms, kurios sportuoja „dėl sveikatos“, tai yra, bėgioja rytais, užsiima fitnesu sporto salėje ar namuose.


Sportiniai tamprių modeliai yra labai patogūs dėvėti, jie nevaržo judesių, taigi tokia apranga – tinkamiausias pasirinkimas bet kokios sporto šakos mėgėjams: tiks ir užsiimantiems pilatesu, ir energingosios aerobikos gerbėjams. Kompresinių tamprių klešnės tvirtai aptraukia kojas, suspausdamos apatinę kojų dalį – kulkšnis ir blauzdas. Klubų spaudimas išlieka minimalus. Dėl tokio spaudimo pasiskirstymo vyksta normali kraujo cirkuliacija, kraujas neužsilaiko venose, todėl kraujagyslės gali funkcionuoti normaliu režimu.


Esant venų varikozei, labai svarbu dėvėti kompresines tampres. Nors turint šią problemą sportas yra labai naudingas, tačiau jo šalutinis poveikis sietinas su kojoms tenkančiomis apkrovomis. Jeigu bus dėvimos kokybiškos tamprės, tai kraujagyslėms tenkanti apkrova bus žymiai sumažinta.


Dar viena kategorija moterų, kurioms būtina dėvėti tampres tam, kad išsaugotų sveikatą, yra būsimos mamytės. Esmė ta, kad auganti gimda spaudžia kraujagysles, o tai apsunkina normalią kraujotaką. Todėl būtent besilaukiančios moterys susiduria su venų varikoze.
Kam tamprių dėvėti nepatariama?

Ne visiems kompresines tampres dėvėti galima. Negalima jų dėvėti, jeigu:


•    turite atvirų žaizdų ant kojų odos;
•    sergate išryškėjusia ateroskleroze;
•    sergate cukriniu diabetu, kuris dažnai sukelia sąnarių negalavimus;
•    turite širdies nepakankamumą ar plaučių funkcijos sutrikimų.Kokių tamprių esama?


Yra platus kompresinių tamprių pasirinkimas. Jos skiriasi pagal paskirtį, suspaudimo ir pasiuvimo pobūdį. Pagal paskirtį gali būti skirstomos taip:


•    Sportiniai modeliai. Sportines tampres galima dėvėti užsiimant įvairiomis sporto veiklomis. Jos tiks bėgikams, užsiimantiems lengvąja ir sunkiąja atletika, joga ir kt.. Be to, sportinės kompresinės tamprės labai patogios šokių mėgėjams.
•    Fitnesui skirti modeliai. Šios tamprės didina treniruočių efektyvumą, kadangi masažuojamai veikia tam tikras raumenų grupes.
•    Būsimoms mamoms skirti modeliai. Nėščiosioms skirtos kompresinės tamprės – tai, kaip įprasta, elastinės kelnės su paaukštintu liemeniu ir elastiniais įsiuvais ant liemens. Tokie modeliai ne tik palaiko kojų kraujagyslių „darbo“ režimą, bet pasitarnauja kaip augančio pilvo įtvaras.
•    Gydomieji modeliai. Tai medicininės paskirties modeliai, sukurti specialiai tiems, kurie serga venų varikoze.
Pagal suspaudimo lygį išskiriamos trys klasės:
•    Pirmoji klasė. Tai minimalaus suspaudimo lygio modeliai, skirti naudoti profilaktiniais tikslais. Pirmosios suspaudimo klasės tamprės yra skirtos būsimoms mamoms. Taip pat šios klasės modeliai idealiai tiks tiems, kurie turi ne itin intensyvias treniruotes.
•    Antroji klasė. Šias kompresines tampres galima įsigyti gydytojui skyrus. Šios tamprės palengvina ankstyvosios stadijos venų varikozės sukeliamus negalavimus.
•    Trečioji klasė. Tai gydomieji modeliai, sukurti žmonėms, turintiems rimtų kraujotakos sistemos problemų. Jos parduodamos vaistinėse tik pateikus gydytojo receptą.  


Kompresinės tamprės neišsiskiria stiliaus įvairove. Tai elastinės kelnės, kurios tvirtai priglunda prie kojų, pasiekdamos kulkšnis. Bet modelių pasiuvimas gali būti skirtingas. Siuvant naudojamas vienas ar keli skirtingi audiniai, modeliai gali būti vieno spalvinio tono, bet dažniausiai pasitaiko su spalvotais įsiuvais. Norintiems sportuoti gryname ore rekomenduojama įsigyti tampres, turinčias įsiuvų iš šviesą atspindinčių medžiagų. Kai kurie modeliai turi papildomų detalių, pavyzdžiui, specialias mažas kišenėles mobiliesiems telefonams.


Pagrindiniai privalumai


Pasiaiškinkime, kur slypi kompresinių tamprių dėvėjimo privalumai. Visų pirma:


•    suteikiama efektyvi pagalba kojų kraujagyslėms, taip atstatant pažeistą kraujotaką;
•    sumažinama traumų ir skausmo rizika sporto veiklų metu;
•    puiki profilaktikos priemonė, užkertanti sunkios ligos – tromboflebito – vystymąsi;
•    skatinamas ne tik kraujo, bet ir limfos tekėjimas, užkertant kelią patinimams;
•    palaikoma optimali kūno temperatūra, efektyviai skatinant odos prakaitavimą.


Kaip išsirinkti?


Kad kompresinės tamprės suteiktų laukiamą gydomąjį ar profilaktinį poveikį, reikia tinkamai pasirinkti modelį. Pats svarbiausias dalykas – tinkamo dydžio nustatymas. Taigi reikia išsimatuoti savo kūno apimtis:


•    liemens apimtis;
•    klubų apimtis pačioje plačiausioje vietoje;
•    kulkšnų apimtis.


Žinant šiuos duomenis, bus galima išsirinkti tampres pagal lentelėje pateiktus dydžius, kurie yra kiekvienoje šios aprangos pakuotėje.
Pirmenybę derėtų teikti tamprėms, pagamintoms iš medvilnės ar kitos natūralios medžiagos. Svarbu, kad audinys būtų laidus orui, kad nesusidarytų „šiltnamio efektas“. Jeigu planuojate įsigyti medicininės paskirties tamprių modelius, tai juos galėsite nusipirkti tik pateikę gydytojo išduotą receptą, kadangi sergant kraujagyslių ligomis ir perteklinis jų suspaudimas, ir  visiškas spaudimo nebuvimas yra vienodai žalingi.
Renkantis derėtų atkreipti dėmesį į siūlių kokybę. Jos turėtų būti plokščios, kitu atveju apranga sportuojant tiesiog ims trinti odą.


Kaip jas dėvėti?


Kompresinių tamprių, ypač tų modelių, kurie pasižymi aukštu suspaudimo lygiu, nuolatos dėvėti negalima. Jas apsivilkti derėtų tik prieš užsiimant dideles fizines apkrovas turinčia veikla.

Medicininės paskirties modelius reikia užsimauti ryte, dar neišlipus iš lovos. Jas dėvėti laikantis gydytojo rekomendacijų. Pirmosios klasės suspaudimo modelius galima dėvėti ir ne  sporto salėje, tačiau negalima paversti šią aprangą kasdieniu drabužiu.
 

Dalintis:
Rašyti komentarą
Rašyk
Skambink